„Z własnym kubkiem” – powstaje kolejna mapa

0

Zapraszamy do dołączenia do akcji „Z własnym kubkiem”, której celem jest ograniczanie zużycia jednorazowych kubków na napoje. Projekt realizowany jest we współpracy Polskiego Stowarzyszenie Zero Waste i Inicjatywy Oddam Odpady.

 

Problem jednorazowych kubków

Wbrew powszechnej opinii papierowe kubki na kawę w Polsce nie są poddawane recyklingowi. Papier użyty do wytworzenia kubków pokrywany jest cienką warstwą plastiku (polietylen) aby po nalaniu napoju kubek nie zaczął przeciekać. Taki plastikowany papier, zabrudzony resztkami napojów nie jest wykorzystywany do ponownego wytworzenia papieru z recyklingu. Zużyte kubki lądują na wysypiskach lub w spalarniach.

Kubki styropianowe i plastikowe (także te z bioplastików) bardzo rzadko są selektywnie zbierane w kawiarniach, co znacznie zmniejsza ich szanse na poddanie recyklingowi. One także najczęściej kończą swoją drogę na wysypiskach lub w spalarniach.

Skala problemu jest bardzo duża. Wg. doniesień Polskiej Agencji Prasowej tylko w Wielkiej Brytanii dziennie zużywa się 7 mln jednorazowych kubków – w skali roku daje 2,5 miliarda sztuk! (źródło). Na tym etapie akcji koncentrujemy się na rozwiązaniu problemu w lokalach gastronomicznych i kawiarniach.

 

Rozwiązanie w naszych rękach – konsumentów

Jednym z ważnych rozwiązań tego problemu jest ograniczanie powstawania kubkowych odpadów poprzez kupowanie napojów na wynos do własnego, wielorazowego kubka. Dotyczy to wszelkich zakupów m. in. kawy, herbaty, koktajli, soków.

Niestety w niektórych lokalach obsługa odmawia sprzedaży napoju do kubka przyniesionego przez konsumenta zasłaniając się (bezpodstawnie) nieprzychylną opinią SANEPIDu i ryzykiem otrzymania kary, albo wewnętrznym regulaminem kawiarni. Dlatego warto odwiedzać sprawdzone miejsca przyjazne akcji #zwłasnymkubkiem. W niektórych lokalach można otrzymać zniżkę za zakupy z własnym kubkiem.

 

Mapa lokali „Z własnym kubkiem”

Aby wskazać konsumentom miejsca, które są przyjazne zakupom do własnego kubka tworzymy interaktywną mapę pod adresem: http://mapa.oddamodpady.pl/?t=z-wlasnym-kubkiem.

 

Dodaj sprawdzone miejsce na mapę

Miejsca na mapę dodawane są przez społeczność akcji. Jeśli znasz miejsce, w którym można kupić napój do swojego kubka prosimy, dodaj je na mapę wypełniając krótki formularz pod adresem: https://oddamodpady.typeform.com/to/zbg7Ds

Miejsca dodawać mogą zarówno zadowoleni klienci jak i właściciele miejsc.

Jeśli postujesz w social media o swoich bezodpadowych zakupach, dołącz do akcji używając #zwłasnymkubkiem.

Linki

Mapa miejsc, które dołączyły do akcji lub są polecane przez klientów
Formularz przez który dodasz punkt na mapę<- dla klientów i właścicieli lokali
Fanpage akcji na Facebooku

 

Na kawę chodzę tylko z tym jedynym – #ZWŁASNYMKUBKIEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ