Działania Oddam Odpady na wystawie w Zamku Cieszyn

0

Z wielką przyjemnością zapraszamy do odwiedzenia wystawy Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?, na której zaprezentowano rozwiązania wspierające zmniejszanie ilości produkowanych odpadów.
Wystawa czynna jest codziennie w godzinach 9:00-17:00 do 22 października 2017 r.

Idea

Odpady w Polsce traktowane są jako kłopot, a nie potencjał. A my powinniśmy powtarzać za komisarzem europejskim Janezem Potočnikiem, który w 2014 roku powiedział „Nie ma już odpadów, ale są zasoby –dzisiejsze odpady to jutrzejsze kopalnie”. Tymczasem wciąż ponad połowę plastiku wprowadzanego na rynek wysyłamy na wysypiska, podczas gdy najbardziej progresywne europejskie kraje przeznaczają 90% plastiku do powtórnego wykorzystania. Obecnie w Polsce składujemy 70% odpadów. A już niedługo, bo w 2030 roku, nie powinniśmy składować właściwie niczego. Z drugiej strony Polska wciąż wydaje co najmniej 16 milionów złotych rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci. Nie możemy sobie pozwolić na tak nieodpowiedzialne gospodarowanie naszymi zasobami. Być może kluczem do rozwiązania tego problemu jest idea przetwarzania odpadów na nowe materiały? A co, jeśli udałoby się nam żyć nie produkując żadnych śmieci? Wbrew pozorom, jest to możliwe.

Większość z projektów prezentowanych podczas tegorocznej wystawy to składowe ekonomii cyrkularnej – nowej koncepcji ekonomicznej, która koncentruje się na nieprzerwanym, ponownym wykorzystywaniu zasobów. Komisja Europejska oficjalnie stwierdziła, że jest to wizja przyszłości, którą chce promować. Dlatego też podczas najnowszej edycji „Dizajnu w przestrzeni publicznej” zadajemy sobie pytanie, czy rzeczywiście „mamy problem?” Subiektywny wybór projektów i inicjatyw ze świata i Polski dowodzi raczej, że śmieci to szansa. Problem w tym, jak ją lepiej wykorzystywać…
Izabela Bołoz, Katarzyna Dorda, kuratorki wystawy „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?”

Prezentowane rozwiązania są tak różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od prowadzonego trybu życia i upodobań. Wierzymy, że goście wystawy znajdą motywację do podejmowania bezodpadowych, codziennych wyborów.

Nasze działania

Na wystawie w Zamku Cieszyn można zobaczyć 3 działania prowadzone przez Oddam Odpady, wpisujące się w kontekst rozwiązań dla odpadów w mieście: Wielkie Kompostowanie wraz z nagraniem spotkania Green Talks #1 Miejskie Kompostowanie oraz find.green (dawne ekomapa.INFO).
Temat wystawy jest nam szczególnie bliski i z radością objęliśmy ją patronatem.

Zapraszamy gorąco!

Wydarzenie na Facebooku

Dizajn w przestrzeni publicznej - mamy problem? 2017

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ