WIELKIE KOMPOSTOWANIE

Chcemy ułatwić Ci kompostowanie.

Przekonaj się, że jest to proste i wykonalne nawet w mieście.

Kompostowanie to świetny sposób na lokalne wykorzystanie odpadków kuchennych, ekologiczny domowy recykling. Kompost jest bardzo ważny jako surowiec do uprawy własnej żywności.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego i Oddam Odpady łączą siły, aby w atrakcyjny sposób przekazać Ci wiedzę i doświadczenie specjalistów oraz wesprzeć w stawianiu pierwszych kroków.

Poznaj sposoby na łatwe kompostowanie i miej korzyści!

Projekt współtworzymy z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

ogrodbotanicznyuw

ZACZNIJ DZIAŁAĆ

Dołącz do grupy na Facebooku

 

Aby ułatwić Ci kontakt z innymi praktykami kompostowania powstała grupa na Facebooku, w której śmiało możesz zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Spotkasz tam zarówno osoby zaczynające swoją przygodę z kompostem jak i praktyków między innymi z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Instytutu Badawczego Permakultury, stowarzyszenia Biorecykling i edukatorów Oddam Odpady.

Jeśli znasz się na kompostowaniu i chcesz pomóc innymi zacząć przygodę – dołącz do grupy!

Wątki w grupie Wielkie Kompostowanie

jestem zdecydowana na kupno kompostownika do ogrodu - koło 600 litrów. Polecacie konkretny model dostępny w internecie? ... Rozwiń tekstZwiń tekst

Zobacz na Facebooku

Czy mrówki w skrzyni podniesionej na warzywniak to przyjaciele? 🤘😅🤘
Bardzo lubią tą glebę skompostowaną, nie wiem jak warzywa to zniosą? 🤕
... Rozwiń tekstZwiń tekst

Zobacz na Facebooku

Nie jestem biologiem i potrzebuję ostatecznego wyjaśnienia terminów: czy kompostowanie jest tożsame z butwieniem? A może w jakimś stopniu się z nim wiąże? Czy też jest to zupełnie inna forma rozkładu materii? ... Rozwiń tekstZwiń tekst

Zobacz na Facebooku

[PLEŚŃ] Czy - i jeśli tak, to dlaczego - pleśń jest szkodliwa w kompoście? Jak jej unikać? ... Rozwiń tekstZwiń tekst

Zobacz na Facebooku

Jak w każdą sobotę, jutro też od 9 do 13 można przynieść odpady organiczne do kompostowania na kompostowisko przy Pixxe Garden. Drugą opcją jest przyjście na tegoroczny VI Piknik Ochocian (sobota, g. 16-19) – rozglądaj się za brązowymi kubłami. Będzie można do nich wrzucać odpady nadające się do kompostowania (np. żywnościowe, papierowe). Możesz także przynieść je z domu! ... Rozwiń tekstZwiń tekst

Czerwiec 10, 2017, 9:00am - Czerwiec 10, 2017, 1:00pm

Kompostowisko na Ochocie

"Kompostowisko na Ochocie" to lokalna stacja kompostowania zlokalizowana w dzielnicy Ochota w Warszawie. W każdą sobotę od godziny 9 do 13 mieszkańcy mogą przywieźć odpady organiczne do kompost...

Zobacz na Facebooku
leki_pszoki_oddamodpady

Odwiedź pobliski Otwarty Kompostownik

Sprawdź na mapie, czy w Twojej okolicy znajduje się Otwarty Kompostownik, w którym możesz zostawić swoje odpadki kuchenne i balkonowe.

Poznaj różne perspektywy

5 czerwca zapraszamy do udziału w spotkaniu Green Talks Polska na temat miejskiego kompostowania. Dwie godziny rozmów z ekspertami o roli kompostowania w gospodarce o obiegu zamkniętym, związkach z bezpieczeństwem żywnościowym, funkcją w działaniach społecznych oraz innowacyjnych metodach przetwarzania bioodpadów przy pomocy owadów.

Zapraszamy do udziału lub śledzenia transmisji ze spotkania!

Miejskie kompostowanie

JUŻ ZA CHWILĘ

ABC kompostowania

Skorzystaj z wiedzy specjalistów. Przez najbliższe tygodnie będziemy udostępniać krótkie artykuły dotyczące wybranych zagadnień kompostowych. Dla każdego z tematów odbędzie się webinar, żebyś na żywo mógł zadać pytania ekspertom.

Dowiesz się między innymi:

  1. Co to jest kompostowanie i dlaczego warto to robić?
  2. Kompostowanie w ogrodzie
  3. Kompostowniki dżdżownicowe
  4. Kompostowanie z użyciem emów / bokashi

Prosimy Cię o chwilę cierpliwości. Pierwsze artykuły pojawią się tutaj w połowie kwietnia.

Załóż sąsiedzki kompostownik

Już na początku kwietnia w tym miejscu pobierzesz bezpłatny poradnik, który pomoże Ci w założeniu sąsiedzkiego kompostownika. Publikacja zawierać będzie między innymi informacje przydatne w tworzeniu inicjatywy sąsiedzkiej i działaniach organizacyjnych, bazując na doświadczeniach praktyków.

Jan Kahanek CC 0.0 via Unsplash

Zostaw swojego maila a poinformujemy Cię, gdy przewodnik będzie dostępny

Studium przypadku

Przeprowadzimy badania i warsztaty z wybranymi wspólnotami sąsiedzkimi w Warszawie. Efektem będą między innymi ogólnodostępne projekty kompostowników sąsiedzkich. Chcemy podzielić się z Tobą doświadczeniami bo wierzymy, że ułatwią Ci zorganizowanie podobnej inicjatywy w Twoim sąsiedztwie.

iza-kompostownik

Wystawa

Elementem projektu Wielki Piknik – Wielkie Pytania będzie wystawa artystyczna poświęcona tematom dotyczącym żywności,  także zapobiegania jej marnowaniu oraz kompostowania. Działania prowadzone w ramach Wielkiego Kompostowania staną się inspiracją dla twórców, których prace będzie można obejrzeć na wystawie.

O WIELKIM KOMPOSTOWANIU

Wielkie Kompostowanie jest owocem współpracy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Oddam Odpady. Prowadzone przez nas działania edukacyjne są komplementarne, dlatego łączymy siły żeby w atrakcyjny i merytoryczny sposób pomóc Ci w kompostowaniu.

W lipcu 2016 roku drużyna Oddam Odpady rozpoczęła projekt Otwarte Kompostowniki w poszukiwaniu miejsc wspólnego kompostowania przez mieszkańców. W styczniu 2017 Ogród Botaniczny UW wystartował z dwuletnim projektem dotyczącym bezpieczeństwa żywności, kładąc duży nacisk na tematy związane z kompostowaniem.

big_picnic_rgb_colour-small-var-1

„Wielki Piknik: Wielkie Pytania – Angażowanie społeczeństwa w Odpowiedzialne Badania i Innowacje (RRI) w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego” to nowy, trzyletni projekt Unii Europejskiej dotyczący bezpieczeństwa żywnościowego, utworzony w ramach programu Horyzont 2020. Obejmuje 18 instytucji europejskich oraz jedną afrykańską, koordynowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ogrodów Botanicznych (BGCI). Jego głównym celem jest rozpoczęcie publicznej debaty na temat globalnych i lokalnych problemów żywnościowych oraz próba wspólnego wypracowywania rozwiązań. Wielki Piknik obejmuje różnego rodzaju działania, aktywności, spotkania informacyjne, między innymi zaprojektowanie podróżujących wystaw osadzonych w lokalnym kontekście oraz zorganizowanie kawiarni naukowych, umożliwiających dialog między mieszkańcami, naukowcami i decydentami.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego jest jedną z instytucji uczestniczących w projekcie, i jako taki staje się odpowiedzialny za jego realizację w Warszawie i okolicach.

Więcej o projekcie na stronie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Strona projektu Big Picnic.

Gdzie są "Otwarte kompostowniki" facebook

Przez dwa miesiące drużyna Oddam Odpady zbierała informacje o lokalizacjach publicznie dostępnych kompostowników. Do września 2016 udało się znaleźć 14 aktywnie działających, a ich dokładne lokalizacje zostały umieszczone na Mapie. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie lokalnych aktywistów z całej Polski. Aby wesprzeć osoby zakładające Otwarte Kompostowniki w swojej okolicy powstaje „Przewodnik zakładania sąsiedzkiego otwartego kompostownika” tworzony we współpracy z opiekunami już działających kompostowników.

„Otwarty kompostownik” to miejsce, do którego każdy może nieodpłatnie przynosić odpadki kuchenne (np. obierki warzyw i owoców) wyprodukowane we własnym domu. Opiekunowie kompostowników ustalają na jakich zasadach mieszkańcy mogą korzystać z „otwartego kompostownika”, a w szczególności co można do niego wrzucać i w jakich godzinach oddawać odpadki. Działanie kompostownika pomaga zmniejszyć ilości wywożonych odpadów na wysypiska i do spalarni oraz wytworzyć zdrową glebę blisko naszych domów.

Więcej o akcji Otwarte Kompostowniki.

Organizatorzy

To co, kompostujemy? 😉