WIELKIE KOMPOSTOWANIE

Chcemy ułatwić Ci kompostowanie.

Przekonaj się, że jest to proste i wykonalne nawet w mieście.

Kompostowanie to świetny sposób na lokalne wykorzystanie odpadków kuchennych, ekologiczny domowy recykling. Kompost jest bardzo ważny jako surowiec do uprawy własnej żywności.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego i Oddam Odpady łączą siły, aby w atrakcyjny sposób przekazać Ci wiedzę i doświadczenie specjalistów oraz wesprzeć w stawianiu pierwszych kroków.

Poznaj sposoby na łatwe kompostowanie i miej korzyści!

Projekt współtworzymy z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

ZACZNIJ DZIAŁAĆ

Dołącz do grupy na Facebooku

 

Aby ułatwić Ci kontakt z innymi praktykami kompostowania powstała grupa na Facebooku, w której śmiało możesz zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Spotkasz tam zarówno osoby zaczynające swoją przygodę z kompostem jak i praktyków między innymi z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Instytutu Badawczego Permakultury, stowarzyszenia Biorecykling i edukatorów Oddam Odpady.

Jeśli znasz się na kompostowaniu i chcesz pomóc innymi zacząć przygodę – dołącz do grupy!

Wątki w grupie Wielkie Kompostowanie

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.
leki_pszoki_oddamodpady

Odwiedź pobliski Otwarty Kompostownik

Sprawdź na mapie, czy w Twojej okolicy znajduje się Otwarty Kompostownik, w którym możesz zostawić swoje odpadki kuchenne i balkonowe.

Poznaj różne perspektywy

5 czerwca odbyło się spotkanie Green Talks Polska dotyczące miejskiego kompostowania. Dwie godziny rozmów z ekspertami o roli kompostowania w gospodarce o obiegu zamkniętym, związkach z bezpieczeństwem żywnościowym, funkcją w działaniach społecznych oraz innowacyjnych metodach przetwarzania bioodpadów przy pomocy owadów.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji ze spotkania. Prezentacje zaczynają się od 25 minuty nagrania załączonego obok.

JUŻ ZA CHWILĘ

ABC kompostowania

Skorzystaj z wiedzy specjalistów. Przez najbliższe tygodnie będziemy udostępniać krótkie artykuły dotyczące wybranych zagadnień kompostowych. Dla każdego z tematów odbędzie się webinar, żebyś na żywo mógł zadać pytania ekspertom.

Dowiesz się między innymi:

  1. Co to jest kompostowanie i dlaczego warto to robić?
  2. Kompostowanie w ogrodzie
  3. Kompostowniki dżdżownicowe
  4. Kompostowanie z użyciem emów / bokashi

Prosimy Cię o chwilę cierpliwości. Pierwsze artykuły pojawią się tutaj w połowie kwietnia.

Załóż sąsiedzki kompostownik

Już na początku kwietnia w tym miejscu pobierzesz bezpłatny poradnik, który pomoże Ci w założeniu sąsiedzkiego kompostownika. Publikacja zawierać będzie między innymi informacje przydatne w tworzeniu inicjatywy sąsiedzkiej i działaniach organizacyjnych, bazując na doświadczeniach praktyków.

Jan Kahanek CC 0.0 via Unsplash

Zostaw swojego maila a poinformujemy Cię, gdy przewodnik będzie dostępny

Studium przypadku

Przeprowadzimy badania i warsztaty z wybranymi wspólnotami sąsiedzkimi w Warszawie. Efektem będą między innymi ogólnodostępne projekty kompostowników sąsiedzkich. Chcemy podzielić się z Tobą doświadczeniami bo wierzymy, że ułatwią Ci zorganizowanie podobnej inicjatywy w Twoim sąsiedztwie.

iza-kompostownik

Wystawa

Elementem projektu Wielki Piknik – Wielkie Pytania będzie wystawa artystyczna poświęcona tematom dotyczącym żywności,  także zapobiegania jej marnowaniu oraz kompostowania. Działania prowadzone w ramach Wielkiego Kompostowania staną się inspiracją dla twórców, których prace będzie można obejrzeć na wystawie.

O WIELKIM KOMPOSTOWANIU

Wielkie Kompostowanie jest owocem współpracy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Oddam Odpady. Prowadzone przez nas działania edukacyjne są komplementarne, dlatego łączymy siły żeby w atrakcyjny i merytoryczny sposób pomóc Ci w kompostowaniu.

W lipcu 2016 roku drużyna Oddam Odpady rozpoczęła projekt Otwarte Kompostowniki w poszukiwaniu miejsc wspólnego kompostowania przez mieszkańców. W styczniu 2017 Ogród Botaniczny UW wystartował z dwuletnim projektem dotyczącym bezpieczeństwa żywności, kładąc duży nacisk na tematy związane z kompostowaniem.

„Wielki Piknik: Wielkie Pytania – Angażowanie społeczeństwa w Odpowiedzialne Badania i Innowacje (RRI) w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego” to nowy, trzyletni projekt Unii Europejskiej dotyczący bezpieczeństwa żywnościowego, utworzony w ramach programu Horyzont 2020. Obejmuje 18 instytucji europejskich oraz jedną afrykańską, koordynowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ogrodów Botanicznych (BGCI). Jego głównym celem jest rozpoczęcie publicznej debaty na temat globalnych i lokalnych problemów żywnościowych oraz próba wspólnego wypracowywania rozwiązań. Wielki Piknik obejmuje różnego rodzaju działania, aktywności, spotkania informacyjne, między innymi zaprojektowanie podróżujących wystaw osadzonych w lokalnym kontekście oraz zorganizowanie kawiarni naukowych, umożliwiających dialog między mieszkańcami, naukowcami i decydentami.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego jest jedną z instytucji uczestniczących w projekcie, i jako taki staje się odpowiedzialny za jego realizację w Warszawie i okolicach.

Więcej o projekcie na stronie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Strona projektu Big Picnic.

Przez dwa miesiące drużyna Oddam Odpady zbierała informacje o lokalizacjach publicznie dostępnych kompostowników. Do września 2016 udało się znaleźć 14 aktywnie działających, a ich dokładne lokalizacje zostały umieszczone na Mapie. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie lokalnych aktywistów z całej Polski. Aby wesprzeć osoby zakładające Otwarte Kompostowniki w swojej okolicy powstaje „Przewodnik zakładania sąsiedzkiego otwartego kompostownika” tworzony we współpracy z opiekunami już działających kompostowników.

„Otwarty kompostownik” to miejsce, do którego każdy może nieodpłatnie przynosić odpadki kuchenne (np. obierki warzyw i owoców) wyprodukowane we własnym domu. Opiekunowie kompostowników ustalają na jakich zasadach mieszkańcy mogą korzystać z „otwartego kompostownika”, a w szczególności co można do niego wrzucać i w jakich godzinach oddawać odpadki. Działanie kompostownika pomaga zmniejszyć ilości wywożonych odpadów na wysypiska i do spalarni oraz wytworzyć zdrową glebę blisko naszych domów.

Więcej o akcji Otwarte Kompostowniki.

Organizatorzy

Współpraca

To co, kompostujemy? 😉