Projektowanie inicjatyw sąsiedzkich na spotkaniu Zero Waste Polska

0

14 stycznia w krakowskiej Spółdzielni „Ogniwo” odbyło się kolejne spotkanie społeczności Zero Waste Polska, podczas którego przeprowadziliśmy warsztat projektowania inicjatyw sąsiedzkich dotyczących gospodarowania odpadami w lokalnych społecznościach. Uczestnicy spotkania na co dzień działają w grupie facebookowej wymieniając się dobrymi praktykami dotyczącymi stylu życia nastawionego na niewytwarzanie śmieci.

Przygotowując warsztat bardzo zależało nam na przedstawieniu uczestnikom narzędzi, które pomogłyby pozytywnie wpłynąć na nawyki związane z gospodarowaniem odpadami w lokalnych społecznościach. Opierając się na naszych doświadczeniach, przygotowaliśmy warsztat-laboratorium, którego efektem były inicjatywy gotowe na przetestowanie wśród lokalnych społeczności.

Projektowanie rozwiązań

Pracowaliśmy w grupach między innymi nad zdefiniowaniem problemów wpływających na nieefektywną segregację i utrudniających zmniejszanie ilości wytwarzanych odpadów. Znalazły się wśród nich problemy związane z bioodpadami, zagospodarowaniem odpadów styropianowych czy zagraceniem mieszkań i piwnic.

Pracowaliśmy również nad formami inicjatyw, aby były dostosowane do potrzeb i barier lokalnych społeczności przy wykorzystaniu zasobów aktualnie dostępnych uczestnikom akcji. Pokazaliśmy, że problemy dotyczące odpadów można rozwiązywać w mikroskali, bez znacznych nakładów finansowych.

Warsztat zakończyliśmy przygotowaniem krótkich opisów wypracowanych inicjatyw, które zachęciłyby sąsiadów do dołączenia lub wsparcia wypracowanych na spotkaniu działań.

 

projektowanie inicjatyw sasiedzkich

Specjalistyczne narzędzia w służbie społeczności

Narzędzia przekazane uczestnikom podczas warsztatów wykorzystywane są między innymi w zarządzaniu projektami czy tworzeniu startupów. Wypracowane inicjatywy nie są docelowymi rozwiązaniami. Wymagają od inicjatorów testów wśród docelowych społeczności. Rozwiązania zostały zaprojektowanie tak, aby można było zwinnie dostosowywać je do potrzeb lokalnych społeczności. Warsztaty poprowadziły Kaśka Barc i Julia Olszewska.

Spotkanie uważamy za bardzo owocne i z niecierpliwością wyczekujemy relacji z realizacji projektów 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ