Twórz z nami Ekomapę, która pomoże z odpadami i niechcianymi rzeczami

0

Ponad rok temu, pracując nad rozwiązaniem wspierającym zarządzanie odpadami w firmach, wpadliśmy na pomysł projektu społecznego dla mieszkańców. Projektu na tyle fajnego, że zawiesiliśmy pierwotny plan i oddaliśmy w pełni tworzeniu narzędzia dla największej grupy wytwórców odpadów.

Według doniesień prasowych w Polsce mamy problem ze zbyt małym poziomem recyklingu odpadów, zbyt rzadko występującą współpracą lokalnych samorządów z biznesem w kwestii organizowania systemów zbiórek, trudnym dostępem do informacji dla mieszkańców i kilkoma innymi rzeczami niekorzystnie wpływającymi na zagospodarowanie nieczystości.

Zauważyliśmy, że istnieje wiele miejsc, organizacji i wydarzeń podczas których mieszkańcy mogą pozbyć się legalnie kłopotliwych odpadów, takich jak elektrośmieci. Niewielu mieszkańców korzysta z tych miejsc, bo po prostu o nich nie wie. Także gminy organizują dodatkowe punkty zbiórek np. PSZOKi, ale nie są to miejsca oczywiste dla mieszkańców. Ponadto wiele firm sprzedających elektronikę lub odzież zajmuje się ich zbiórką po zużyciu przez klientów. A organizacje społeczne prowadzące zbiórki rzeczy dla osób żyjących w ubóstwie? Oddolne akcje niemarnowania żywności? Zbiórki materiałów budowlanych i kocy dla schronisk? Przykładów można mnożyć, a wszystkie łączy jedno – dzięki nim odpady i niepotrzebne rzeczy nie trafiają na wysypiska tylko zostają sensownie wykorzystane.

Tworzymy bezodpadowo

Przez kilka miesięcy testowania pomysłu, prowadzenia obserwacji i wywiadów, analizowania naszych doświadczeń związanych z edukacją o odpadach, udziału w szkoleniach i konferencjach poszerzających wiedzę w zespole wyklarowała się wizja docelowego rozwiązania. Uczestniczyliśmy między innymi w warsztatach MiastoLab organizowanych przez Warsztat Innowacji Społecznych i miasto Kraków, oraz Gamification Camp czyli cykl warsztatów z projektowania grywalizacji pod okiem Gerere (nasz projekt otrzymał wyróżnienie!).

Podczas projektowania szczególną uwagę zwracaliśmy na jak najmniejsze zużycie papieru. Jeśli okoliczności wymagały pracy z kartą staraliśmy się wybierać taką, która była już zużyta z jednej strony. Pracowaliśmy (i pracujemy nadal) używając narzędzi elektronicznych. Jest bardzo wiele programów komputerowych ułatwiających bezodpadowe projektowanie procesów i wyglądów aplikacji, jak i wspierających zarządzanie projektem (nigdy więcej papierowych list zadań do wykonania!). Ale więcej o tym w kolejnym wpisie.

Pierwszy publiczny prototyp

Jesienią 2016 roku opublikowaliśmy testową wersję rozwiązania w postaci mapy przedstawiającej miejsca, w których znajdują się Otwarte Kompostowniki. Zbiegło się to z prowadzoną akcją poszukiwania kompostowników, do których mieszkańcy miast mogą bezpłatnie przynosić odpadki kuchenne aby wspólnie przemieniać je w nawóz. Dzięki Mapie Otwartych Kompostowników światło dzienne ujrzał prototyp narzędzia dla mieszkańców, dzięki któremu upewniliśmy się, że to co robimy jest potrzebne. Do dnia dzisiejszego prototyp mapy została wyświetlony ponad 30 tys. razy!

Dowiedliśmy również, że rozwiązanie warto tworzyć wspólnie z użytkownikami, angażując ich w proces projektowania i rozwijania mapy. Dziękujemy osobom, które zaangażowały się w zbieranie informacji o Otwartych Kompostownikach i sklepach, w których można robić zakupy bez opakowań. Docierają do nas sygnały, że informacje są przydatne i wiele osób odwiedza umieszczone na mapie punkty.

Oczywiście podczas prac napotkaliśmy wiele problemów. Jednym z nich jest zbyt długi czas od zaproponowania przez użytkownika punktu do pojawienia się go na prototypie mapy. Wynika to z faktu, że każdą zmianę na stronie na razie robimy ręcznie 🙂 Na szczęście ten jak inne trudności znikną już niebawem, gdy wystartuje docelowa strona ekomapy!

Już za chwileczkę, już za momencik…

Po kilkunastu miesiącach prac, ponad dwukrotnym powiększeniu zespołu pracującego nad mapą (z 3 do 7 osób), zmianie nazwy, przetestowaniu kilku modeli działania i finansowania widzimy na horyzoncie moment, w którym oddamy w Wasze ręce ekomapę.INFO. Nie wiecie jak bardzo nie możemy doczekać się tej chwili:)

Zanim to nastąpi, czeka nas etap testów i zbierania informacji o coraz nowszych i bardziej różnorodnych punktach do pokazania na mapie.
Jeśli masz ochotę pomóc nam w testach albo rozwijaniu narzędzia – napisz do nas, sprawdź co słychać w mapowej grupie na Facebooku, albo kogo poszukujemy do zespołu developerskiego. Zapraszamy do kontaktu także przedstawicieli gmin i firm organizujących zbiórki albo punkty napraw.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ