Akcja „Otwarte Kompostowniki” na spoktaniu Rady ds. Zrównoważonego Wykorzystania Żywności

1
CC 0.0 Sydney Zentz

Gospodarka o obiegu zamkniętym w niedługim czasie dotknie niemalże każdej dziedziny naszego życia – także żywności. 24 lutego 2017 roku odbyło się spotkanie Rady ds. Zrównoważonego Wykorzystania Żywności poświęcone właśnie gospodarce cyrkularnej w kontekście procesów produkcji i dystrybucji.

Oddam Odpady zostało zaproszone do udziału w zebraniu rady z powodu prowadzenia akcji „Otwarte Kompostowniki”. Kaśka Barc zaprezentowała projekt jako przykład oddolnej inicjatyw walczącej z marnowaniem żywności. Wystąpienie poprzedziła prezentacja Agnieszki Bielskiej, która przybliżyła uczestnikom ruch foodsharingu. Akcje organizowania Jadłodzielnii zapobiegają marnowaniu żywności dzięki dzieleniu się nią w społecznościach lokalnych.

 

Debata z udziałem ekspertów

Pani Beata Guzik z kancelarii Pharumlegal przybliżyła uczestnikom zagadnienia prawne wynikające z regulacji Unii Europejskiej w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. W dalszej części spotkania Pani Elżbieta Szadzińska z Federacji Konsumentów, pan Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz pani dr Beata Kłopotek z Ministerstwa Środowiska wzięli udział w debacie o zagrożeniach i szansach wynikających w prowadzenia konceptu gospodarki cyrkularnej na rynku żywności zarówno dla producentów jak i konsumentów. Zwrócono uwagę na różnice w zarządzaniu produkcją i łańcuchem dostaw żywności, a innymi produktami ujmowanymi w modelu gospodarki cyrkularnej.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem przewodniczącego rady, pana prof. dr hab. Andrzeja Kowalskiego, oraz dyskusją z udziałem uczestników. Oprócz licznych obaw dotyczących otoczenia prawnego, które w oczach uczestników nie jest przygotowane do zmiany paradygmatu na gospodarkę cyrkularną, pojawiły się głosy nadziei upatrujące w zmianach szansę dla innowacji zarówno procesowych jak i technologicznych.

Więcej o Radzie ds. Zrównoważonego Wykorzystania Żywności można przeczytać na stronie internetowej.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w spotkaniu!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ