Tegoroczny Dzień Ziemi spędzimy w Campusie Warsaw, inspirując społeczność startupową do praktykowania zrównoważonego rozwoju, nie tylko w budowaniu swojego biznesu.

Niezależnie od tego czym zajmujesz się na co dzień, jest kilka rzeczy o których warto pamiętać. Nie namawiamy do radykalnych zmian przyzwyczajeń. Chcemy Ci tylko przypomnieć, że świat to system naczyń połączonych, a każdy codzienny wybór wpływa na zużycie pewnych zasobów na Ziemi.
Zapraszamy do zapoznania się z krótką listą dobrych praktyk.

 

OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ

ZMNIEJSZ ZUŻYCIE PRĄDU

Za pomocą aplikacji internetowych monitoruj i ograniczaj zużycie prądu w pracy i w domu. Dzięki nim dowiesz, które urządzenia i kiedy pobierają najwięcej prądu. Przez aplikację możesz na przykład na odległość włączyć klimatyzację, zanim jeszcze przyjedziesz do pracy. W przeciwieństwie do szybkiego ochładzania pomieszczeń, stopniowe zmniejszanie temperatury ogranicza zużycie prądu w klimatyzatorach. Optymalne ustawienie klimatyzatora to 24 C.

 

NIE POZWÓL ENERGII UCIEC

Komputery, monitory, drukarki, ładowarki – większość tych urządzeń potrafić pobiera prąd z gniazdek, nawet gdy są wyłączone. Przy pomocy sprytnej listwy elektrycznej jednym przyciskiem możesz odciąć zasilanie. W prosty sposób oszczędzisz energię – nawet do 50% w stosunku do maksymalnego zapotrzebowania urządzenia. Co za tym idzie nie uciekają Ci pieniądze.

Więcej informacji o oszczędzaniu energii znajdziesz w poradniku Energosztuczki.

 

 

OGRANICZAJ ODPADY

Postaw w biurze pojemniki do segregacji

Segregując odpady nie tylko płacisz mniej za ich wywóz, ale przede wszystkim oszczędzasz surowce naturalne. Zamiast trafiać na wysypisko, przetworzone surowce zostaną ponownie wykorzystane w produkcji. Pierwszy krok do segregacji to postawienie w domu i w pracy pojemników do kilku oznaczonych pojemników do segregacji. Jeżeli masz mało miejsca ustaw je po prostu jeden na drugim.

 

Oddawaj zużyte baterie do punktów zbiórki

Zużyte baterie mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego i naszego zdrowia. Szczególnie niebezpieczny jest zawarty w nich ołów. Jeżeli wycieknie w niekontrolowany sposób może zatruć glebę i wodę narażając na niebezpieczeństwo ludzi i zwierzęta. Dlatego nigdy nie wyrzucaj baterii do kosza. Oddaj je w najbliższym punkcie odzysku baterii.

Fundacja Koduj dla Polski wsparła powstanie mapy punktów zbiórki zużytych baterii, na razie tylko dla małopolski.

 

ZAPEWNIJ DRUGIE ŻYCIE SWOJEJ ELEKTRONICE

Na potrzeby produkcji sprzętu elektronicznego zużywa się między innymi złoto, kadm, miedź, cynę i tantal. Ich wydobycie w nieodwracalny sposób degraduje środowisko naturalne. Dlatego jeżeli wymieniasz sprzęt elektroniczny na nowszy, pamiętaj o tym, że ten stary może się jeszcze komuś przydać. Wystarczy przekazać sprzęt do dalszego użycia – szkołom, fundacjom czy osobom potrzebującym. Odzyskując w ten sposób stary sprzęt masz szansę wesprzeć również oddolne inicjatywy społeczne, szukaj ich na portalach społecznościowych i NGO.pl.

A jeśli sprzęt elektroniczny Twoim zdaniem zupełnie nie nadaje się do ponownego użycia, upewnij się, że trafił do odpowiedniego podmiotu zajmującego się recyklingiem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK)

 

OGRANICZAJ UŻYWANIE PLASTIKU

Zamiast pojedynczych butelek wody zamawiaj wodę w baniakach zwrotnych lub pij wodę z kranu. Niestety wciąż recykling plastiku wykorzystuje odpady tylko częściowo, a i tak spora jego część trafia na wysypiska lub jest spalana.  Zagubiony lub porzucony w wodzie plastik może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla zwierząt żyjących w morzach (np. z powodu połknięcia).

 

ZMNIEJSZAJ ZUŻYCIE PAPIERU

Produkcja papieru pociąga za sobą nie tylko eksploatacja zasobów leśnych. Jego wytwarzanie jest procesem również energochłonnym, który wymaga dużego zużycia wody. W prosty sposoby możesz zmniejszyć zużycie papieru na co dzień:

  • zmień ustawienia defaultowe na komputerze: zmniejsz marginesy i drukuj dwustronnie
  • zamawiaj i wystawiaj e-faktury
  • postaw przy biurku pojemnik na jednostronnie zapisane kartki. – używaj ich do drukowania roboczych dokumentów i robienia notatek
  • szukaj informacji w internecie zamiast gromadzić ulotki

[border width=”1″]Ślad wodny to miara zużytej wody poprzez jej konsumpcję lub zanieczyszczenie. źródło[/border]

 

ODDAWAJ LUB WYMIENIAJ NIEPOTRZEBNE RZECZY

Przedmioty, które wydają się niepotrzebne, ale wciąż nadają się do użytku mogą okazać się przydatne dla innych. Na przykład zamiast kupować nowe weź udział w wymianie starych ubrań na inne, tak zwany SWAP. Stare książki możesz zanieść do domu kultury lub pobliskiej klubokawiarni. Mebli, lamp, urządzeń kuchennych i innych użytecznych rzeczy pozbędziesz się przez internet, np. w facebookowej grupie „Uwaga, śmieciarka jedzie” albo na sąsiedzkich wyprzedażach garażowych. Wszelkie przedmioty możesz również wymieniać przez internet np. za pośrednictwem Thingo. W niektórych miastach działają sklepy charytatywne (charity shopy), do których możesz oddać niepotrzebne rzeczy, a zysk z ich odsprzedaży wesprze działania charytatywne.

 

 

SPRAWDZAJ DOSTAWCÓW

Kupuj od lokalnych producentów

Kupowanie od lokalnych producentów nie tylko wpływa pozytywnie na rozwój lokalnej gospodarki, ale również na zmniejszenie śladu węglowego związanego z transportem towarów. Niska cena produktów z Chin niestety często wyrównywana jest wysokimi kosztami środowiskowymi. W rozpoznaniu lokalnych produktów na półkach sklepowych pomoże Ci aplikacja Pola.

[border width=”1″]Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Jest rodzajem śladu ekologicznego. Ślad węglowy obejmuje emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów szklarniowych (cieplarnianych) wyrażone w ekwiwalencie CO2.  źródło [/border]

 

Dowiedz się, skąd pochodzą Twoje ubrania

Zwróć uwagę na kraj z którego pochodzi Twoja odzież. Czy wiesz, kto ją wyprodukował? Czy tkaniny i użyte barwniki na pewno są dla Ciebie bezpieczne? Zapoznaj się z fundamentami odpowiedzialnej mody, a docenisz lokalne marki odzieżowe.

 

Pamiętaj o kosztach środowiskowych

Tworząc i rozwijając firmę pamiętaj, że masz wpływ na otoczenie. W myśl zasad zrównoważonego rozwoju warto pomyśleć o całym cyklu życia Twojego produktu już na etapie wczesnego projektowania. Istotne są zarówno tematy związane z produkcją, dystrybucją jaki i ponownym użyciem czy utylizacją. Mimo, że żyjemy w XXI wieku niektóre procesy recyklingu nie pozwalają na pełny odzysk materiałów wysokiej jakości. Warto o tym pamiętać wybierając komponenty tworzonych produktów. Również w biznesie usługowym można obniżać koszty środowiskowe, np. odpowiednio zarządzając procesami logistycznymi albo stawiając na marketing internetowy.
Jednymi z popularnych strategii obniżania kosztów środowiskowych są gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy) oraz produkcja bezodpadowa (zero waste).

[border width=”1″]Koszty środowiskowe są ogólnym pojęciem dla różnych kosztów związanych z działaniami na rzecz ochrony środowiska i z oddziaływaniem na środowisko. W praktyce są one ujmowane w rachunku kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w sposób cząstkowy bądź są zawarte w pozycjach zagregowanych. [/border]

 

Przemieszczaj się z głową

Oczywiście na krótkie dystanse polecamy rower. Świetnym rozwiązaniem są współdzielone przejazdy (informacje o nich można znaleźć na Facebooku,  BlaBlaCar albo aplikacjach typu Uber). Przesyłki w modelu ekonomii współdzielonej pomaga przesyłać JadeZabiore, a eliminacją zjawiska pustych transportów zajmuje się na przykład Transporeon.

 

Masz uwagi do tego artykułu? Chcesz zaproponować swój projekt jako przykład dobrej praktyki? Świetnie! Podziel się z nami w komentarzu lub mailu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ