Raz w roku, w okolicach Święta Trzech Króli wielu Polaków zadaje sobie bardzo ważne pytanie: co zrobić z poświątecznym drzewkiem choinkowym? Odpowiedzi jest kilka, zależą od rodzaju choinki.

 

Naturalne drzewko cięte i inne ozdoby z gałązek

Cięte choinki klasyfikowane są jako odpady zielone albo odpady wielkogabarytowe. Możesz pozbyć się ich legalnie na kilka sposobów:

  • Przygotuj drzewko do odbioru prowadzonego przez gminę. Nie każda gmina prowadzi odbiór choinek bezpośrednio z nieruchomości, ale np. w Szczecinie, Krakowie i Wrocławiu w styczniu prowadzone będą regularne odbiory drzewek spod bloków mieszkalnych i domków jednorodzinnych – sprawdź daty odbiorów na stronie Twojej gminy.
  • Zawieź samodzielnie do lokalnego punktu zbiórki odpadów zielonych, najczęściej znajduje się w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Sprawdź na mapie, gdzie znajduje się najbliższy PSZOK i w jakich godzinach jest otwarty.
  • Poddaj kompostowaniu w przydomowym lub sąsiedzkim kompostowniku – sprawdź czy w Twojej okolicy znajduje się Otwarty Kompostownik przyjmujący drzewka choinkowe.

 

 

Choinka dla ZOO to mit

Zapytałam przedstawicielkę warszawskiego ZOO, czy ogród przyjmuje poświąteczne, żywe drzewka. Niestety, ze względu na ryzyko, że na choinkach mogą znajdować się resztki ozdób choinkowych ogród nie przyjmuje poświątecznych drzewek. Resztki ozdób mogłyby zostać połknięte przez zwierzęta zagrażając ich zdrowiu i życiu. Drzewka iglaste wykorzystywane przez ogrody zoologiczne pochodzą z innych źródeł niż poświąteczne zbiórki.

 

Nie pal choinką w piecu

Znasz kampanię Nie Rób Dymu? Akcja prowadzona jest na rzecz walki ze smogiem i obala mity na temat szkodliwości palenia drewnem w piecach domowych. Jej autorzy wyjaśniają, że należy unikać palenia drewnem drzew iglastych oraz świeżym drewnem. Czyli poświątecznymi choinkami.

Drewno drzew iglastych zawiera żywicę, która podczas spalania generuje dużo dymu oraz zanieczyszcza wnętrze pieca i przewody kominowe. Natomiast świeże drewno zaraz po ścięciu zawiera 50-70% wody, przez co pali się słabo, mocno dymi i daje niewiele ciepła. Spalanie poświątecznych choinek w domowych piecach przyczynia się do powstawania smogu.

 

Co z drzewkiem w doniczce?

Drzewko z bryłą korzeniową należy ponownie oswoić z niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz i wystawić je np. na balkon. Jeśli roślina rośnie w odpowiednio dużej doniczce możemy zachować ją do kolejnych świąt, pamiętając o podlewaniu. Wiosną można zasadzić ją w ogrodzie albo na działce. Warto rozsądnie wybrać miejsce zasadzenia ponieważ drzewko urośnie do znacznych rozmiarów.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie umożliwia zasadzenie choinek na terenach miejskich przez mieszkańców niemających możliwości zasadzenia drzewka na swojej działce. Aby choinka zyskała drugie życie w miejskim parku należy przywieźć ją do siedziby ZZM.

 

Plastikowe choinki do ponownego użycia

Drzewko syntetyczne (plastikowe), chociaż bardzo trwałe, po zużyciu nie nadaje się do recyklingu. Możesz samodzielnie nadać mu drugie życie poprzez upcykling, albo poszukać w grupie „Oddam Odpady” na Facebooku osoby, która przyjmie Twoje drzewko i przetworzy na coś użytecznego. W przeciwnym razie choinka, po wyrzuceniu do kosza na odpady zmieszane, skończy swój żywot w spalarni lub na składowisku.

 


zdjęcie tytułowe: CC0.0 Kate Zaidova via Unsplash.com

źródła informacji: Warszawski Ogród Zoologiczny, Urząd Miasta Warszawa, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, Urząd Miasta Wrocław, Urząd Miasta Szczecin, strona kampanii „Nie Rób Dymu”, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ